30.09.2015

Happy - Layout with Flying Unicorn October KOM

Hello everyone, I can't believe it's October already, time flies so fast! And this photo and this layout is also an example how the time flies, because me and Agnieszka haven't seen each other for over 2 years, and now it seems it was almost yesterday :) I am very happy we finally live close to each other and have a chance to catch up.

Green is not my favorite color to work with, but here I kind of like it :) 
I added the layer of 13 arts white gesso first, then added some threads and die cuts. The green and brown colors are from watercolor paints included in October kits. At the end I splattered with brown watercolor paint and 13 arts inks.

Witajcie, to moja pierwsza praca z październikowego kitu Flying Unicorn, a na zdjęciu jestem z moją przyjaciółką Agnieszką, z która nie widziałyśmy się ponad dwa lata. Czas tak szybko ucieka, nie mogę uwierzyć, że to już październik!

Do wykonania pracy użyłam papierów i dodatków z kitu, gesso i tusze 13 arts, a kolo nałożyłam dzięki akwarelowym farbom również obecnym w kicie. Zielony to nie jest mój ulubioy kolor, ale tutaj całkiem mi pasuje;) 

Happy

More about the kit you can find here:

http://www.flyingunicornstore.com
Hurry up and grab your kit

xoxo
Ayeeda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde pozostawione miłe słowo :)
Thank You so much for your comments :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...